Ziarna i nasiona

Czarnuszka, zwana również czarnym kminkiem, to roślina, posiadająca nieocenione właściwości, które znane były już w czasach starożytnych. Stanowi przede wszystkim źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (linolowego i linolenowego), które mogą odpowiadać za prawidłowe funkcjonowanie mózgu i serca. Zawiera olejki eteryczne, które mogą wpłynąć na poprawę nastroju oraz wykazywać właściwości bakteriobójcze. Czarnuszka kryje w sobie dużo witamin z grupy B, które mogą wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, czyli łagodzić nerwy, pomóc w zasypianiu oraz w poprawie nastroju. Zmielone ziarna można użyć jako przyprawę do mięs, sałatek i zup. Natomiast całe ziarna można dodać do wypieków, a w połączeniu z miodem lub syropem klonowym tworzą marynatę do mięs. Idealnie komponuje się z twarogiem, tofu lub serkiem wiejskim.

Siemię lniane, ostropest oraz błonnik witalny to produkty, które w ostatnim czasie szczególnie zyskały na popularności. Rośliny te cenione są przede wszystkim za bardzo korzystne właściwości oraz wszechstronne zastosowanie. O wyjątkowych zaletach siemienia lnianego (lnu) decydują jego nasiona. Siemię lniane może przeciwdziałać zaparciom i wspomóc odchudzanie. Stosuje się je zewnętrznie do okładów albo w postaci mazideł. Znane jest z dobroczynnego działania, które może pomagać w chorobie wrzodowej lub być dobrym środkiem przeciwkaszlowym, skutecznym zwłaszcza w zapaleniu oskrzeli. Dodatkowo, może pomagać w chorobach skórnych, leczeniu oparzeń i odmrożeń. Ostropest jest rośliną, która może wspomagać procesy oczyszczania i odtruwania organizmu, a także pozytywnie wpłynąć na osoby borykające się z cukrzycą, wysokim cholesterolem i problemami z trawieniem.

Ostropest może: regulować poziom glukozy we krwi, obniżać poziom “złego cholesterolu” i stymulować wydzielanie soków żołądkowych, usprawniając trawienie. Wykorzystuje się go do pielęgnacji skóry i ciała, gdyż może wykazywać właściwości regeneracyjne i nawilżające.

Błonnik witalny to mix nasion babki jajowatej oraz babki płesznik, które stosuje się w celu uzupełnia niedoborów błonnika pochodzącego z pokarmów. Wspomniany mix nasion może: usprawnić funkcjonowanie przewodu pokarmowego, oczyszczać jelita, usuwać toksyny z organizmu, regulować poziom cukru we krwi. Należy pamiętać, że stosując błonnik witalny, zaleca się wypić co najmniej 2 litry płynu w ciągu dnia.