Niezwykłe właściwości nasion

Siemię lniane, ostropest oraz błonnik witalny to produkty, które w ostatnim czasie szczególnie zyskały na popularności. Rośliny te cenione są przede wszystkim za bardzo korzystne właściwości oraz wszechstronne zastosowanie.

O wyjątkowych zaletach siemienia lnianego (lnu) decydują jego nasiona. Siemię lniane nie tylko może przeciwdziałać zaparciom i wspomóc odchudzanie. Zawiera związki śluzowe, białka, sterole, kwasy organiczne (m.in. askorbinowy), enzymy, sole mineralne (m.in. magnezu, cynku, żelaza). Wszechstronnie wykorzystywane są zarówno całe nasiona, jak i wytłaczany z nich olej oraz wytłoki, czyli tzw. mączka lniana. Stosuje się je zewnętrznie do okładów albo w postaci mazideł. Siemię lniane znane jest  z dobroczynnego działania, które może pomagać w chorobie wrzodowej. Zawarte w nasionach śluzy powlekają błony śluzowe przełyku, żołądka i częściowo dwunastnicy, chroniąc je przed agresywnym kwasem solnym, zmniejszając odczyny zapalne. Siemię może być dobrym środkiem przeciwkaszlowym, skutecznym zwłaszcza w zapaleniu oskrzeli. Dodatkowo może pomagać w chorobach skórnych, leczeniu oparzeń i odmrożeń.

Ostropest stosowany wszechstronnie już od setek lat. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Stamtąd rozprzestrzenił się w Europie i innych kontynentach. Ostropest jest rośliną która może wspomagać procesy oczyszczania i odtruwania organizmu. Dodatkowo może pozytywnie wpłynąć na osoby borykające się: z cukrzycą, wysokim cholesterolem i problemami z trawieniem. Ostropest może: regulować poziom glukozy we krwi, obniżać poziom “złego cholesterolu” i stymulować wydzielanie soków żołądkowych, usprawniając trawienie. Wykorzystuje się go do pielęgnacji skóry i ciała, gdyż może wykazywać właściwości regeneracyjne i nawilżające. Natomiast naukowcy wykazali, że zawiera składniki (sylimaryny), które mogą blokować enzymy odpowiedzialne za rozwój komórek rakowych.

Błonnik witalny to mix nasion babki jajowatej oraz babki płesznik, które stosuje się w celu uzupełnia niedoborów błonnika pochodzącego z pokarmów. Błonnik to włókna roślinne, które nie rozpuszczają się w wodzie i nie są trawione w przewodzie pokarmowym. Wspomniany mix nasion może:

  • usprawnić funkcjonowanie przewodu pokarmowego
  • oczyszcza jelita
  • usuwa toksyny z organizmu
  • reguluje poziom cukru we krwi

Należy jednak pamiętać, że stosując błonnik witalny należy wypić, co najmniej 2 litry płynu w ciągu dnia.