Niezwykłe właściwości nasion

Siemię lniane, ostropest oraz błonnik witalny to produkty, które w ostatnim czasie szczególnie zyskały na popularności. Rośliny te cenione są przede wszystkim za bardzo korzystne właściwości prozdrowotne.  Powszechnie używane są w medycynie naturalnej, w leczeniu wielu chorób i różnego rodzaju dolegliwości.

O wyjątkowych zaletach siemienia lnianego (lnu) dla zdrowia i urody decydują jego nasiona. Siemię lniane nie tylko przeciwdziała zaparciom i wspomaga odchudzanie. Zawierają związki śluzowe, białka, sterole, kwasy organiczne (m.in. askorbinowy), enzymy, sole mineralne (m.in. magnezu, cynku, żelaza). W lecznictwie wykorzystywane są zarówno całe nasiona, jak i wytłaczany z nich olej oraz wytłoki, czyli tzw. mączka lniana. Stosuje się je zewnętrznie do okładów albo w postaci mazideł. Siemię lniane znane jest przede wszystkim z dobroczynnego działania w chorobie wrzodowej. Zawarte w nasionach śluzy powlekają błony śluzowe przełyku, żołądka i częściowo dwunastnicy, chroniąc je przed agresywnym kwasem solnym, zmniejszając odczyny zapalne. Siemię jest też dobrym środkiem przeciwkaszlowym, skutecznym zwłaszcza w zapaleniu oskrzeli, pomaga także w chorobach skórnych, leczeniu oparzeń i odmrożeń.

Ostropest stosowany leczniczo już od setek lat. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Stamtąd rozprzestrzenił się w Europie i innych kontynentach. Ostropest jest rośliną o właściwościach silnie wspomagających oczyszczanie i odtruwanie organizmu. Jest on składnikiem wielu leków o działaniu ochronnym i regeneracyjnym na wątrobę. Na zdrowotnych właściwościach tej rośliny skorzystają także osoby z cukrzycą, wysokim cholesterolem i problemami z trawieniem.  Ostropest reguluje poziom glukozy we krwi, obniżają poziom “złego cholesterolu” i stymuluje wydzielanie soków żołądkowych, usprawniając trawienie. Wykorzystuje się go do pielęgnacji skóry i ciała , gdyż wykazuje właściwości  regeneracyjne i nawilżające. Natomiast naukowcy wykazali, że zawiera składniki (sylimaryny), które blokują enzymy odpowiedzialne za rozwój komórek rakowych.

Błonnik witalny to mix nasion babki jajowatej oraz babki płesznik, które stosuje się w celu uzupełnia niedoborów błonnika pochodzącego z pokarmów. Błonnik to włókna roślinne, które nie rozpuszczają się w wodzie i nie są trawione w przewodzie pokarmowym. Wspomniany mix nasion usprawnia funkcjonowanie przewodu pokarmowego, oczyszcza jelita, usuwa toksyny z organizmu i reguluje poziom cukru we krwi. W związku z tym produkt zalecany jest szczególnie osobom zmagającym się z otyłością, cukrzycą oraz miażdżycą. Zaleca się codzienne stosowanie błonnika witalnego w celu uzupełnienia diety w włókno pokarmowe. Należy jednak pamiętać, że stosując błonnik witalny należy wypić, co najmniej 2 litry płynu w ciągu dnia.

Kliknij na zdjęcie poniżej i poznaj produkty z naszej oferty: