Prozdrowotne soki ekologiczne

Soki to napoje powstałe z owoców lub warzyw, które są podstawą zdrowej i zbilansowanej diety. Zawierają one pełną gamę witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Szklanka soku wypita rano daje zastrzyk energii na cały dzień.

Historia soków…

Historia picia soków w celach leczniczych sięga czasów przed naszą erą. Pierwsze udokumentowane dowody pochodzą z okolic Morza Martwego 150 r.p.n.e. Przykładem jest sok z granatów oraz fig, który jak wówczas wierzono , dawał ogromną siłę i witalność. Natomiast w Peru oraz Korei picie soków było częścią rytuałów uzdrawiających. Picie soków na skale zbliżoną do dzisiejszej rozpoczęło się w 1920 roku, kiedy to niemiecki naukowiec Max Gerson rozpowszechnił terapię  leczenia pacjentów chorych na nowotwory przy pomocy picia ogromnej ilości soków oraz diety wegetariańskiej. Kolejny przełom nastąpił, gdy dr. Norman W. Walker w trakcie 70 lat badań stworzył filozofię prowadzącą do optymalnego zdrowia, która opierała się na spożywaniu witamin w postaci świeżych soków.

Rodzaje soków…

Soki możemy podzielić, ze względu na różne kryteria. Pierwszy z nich to rodzaj surowca, w którym wyróżniamy soki (warzywne, owocowe i warzywno-owocowe). Drugi to rodzaj półproduktu, do którego zaliczmy soki bezpośrednie (nazywane świeżymi) oraz soki odtworzone z przecieru zagęszczonego. Trzeci rodzaj podziału uwzględnia obróbkę termiczną, dzielącą je na soki pasteryzowane i niepasteryzowane. Ostatni podział uwzględnia wygląd i konsystencje. Uwzględniamy tu soki: klarowane, naturalnie mętne oraz przecierowe.

Lecznicze właściwości soków…

Soki warzywne i owocowe zawierają dużo wartościowych witamin (A,C,E i B) oraz minerałów (sód, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk). Oprócz tego bogate są w liczne enzymy trawienne oraz błonnik. Wszystkie te odżywcze składniki sprawiają, że soki wykazują liczne właściwości lecznicze:

  • wspierają działanie układu moczowego,
  • obniżają ryzyko zachorowania na raka oraz inne choroby cywilizacyjne,
  • pozytywnie wpływają na system odpornościowy,
  • wspomagają leczenie: nadciśnienia, reumatyzmu, schorzeń wątroby, astmy, chorób skórnych,
  • wykazują pozytywny wpływ u osób pracujących umysłowo i narażonych na duży stres, gdyż koją nerwy i pomagają w zasypianiu,
  • soki warzywne i owocowe bogate są w liczne antyoksydanty, co pozytywnie wpływa na spowolnienie procesów starzenia się organizmu oraz działania antynowotworowe.

Kliknij na zdjęcie poniżej i poznaj inne soki z naszej oferty: